żałoba

Śmierć bliskiej osoby stawia przed jej rodziną oraz przyjaciółmi wyzwania zarówno psychologiczne, jak i praktyczne. Niestety mimo rozpaczy i bólu trzeba załatwić wszelkie formalności, związane z pogrzebem. Na szczęście każdy zakład pogrzebowy w Olsztynie oferuje dziś kompleksową gamę usług, polegających na wsparciu funkcjonalnym, ale także emocjonalnym. Jeżeli tylko da się przewidzieć śmierć bliskiej osoby, która jest na przykład przewlekle chora, to warto od razu zaplanować współpracę z którymś z zakładów pogrzebowych w Olsztynie, cieszących się dobrą renomą. Listę takich zakładów można znaleźć tutaj. Pracownicy będą wspierać nie tylko praktycznie, ale także w całym procesie przejścia żałoby, który dzieli się na kilka faz.

Jak przebiega żałoba i dlaczego jest ważna?

Żałoba może być rozpatrywana na kilku płaszczyznach. Z jednej strony odnosi się do przeżyć, czyli smutku, rozpaczy i buntu po śmierci bliskiej osoby. Ponadto może także występować w znaczeniu pewnego okresu, w czasie którego przeżywa się odejście kogoś z rodziny czy przyjaciół. Kultura niejako narzuciła nam przeżywanie pewnych określonych długości żałoby, na przykład roku po mężu, jednakże dziś odchodzi się od tak sztywnych form respektując, że każdy ma prawo przeżywać stratę bliskiej osoby po swojemu, niekoniecznie odcinając się w tym czasie od imprez towarzyskich czy też zupełnie odrzucając możliwość wejścia w nowy związek. W końcu żałoba może także oznaczać noszenie czarnego, jak przyjęło się w naszej kulturze, stroju.

żałoba

Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na aspekt psychologiczny. Początkowo towarzyszy mu pewien szok i niedowierzanie, nawet jeżeli śmierć była z góry wiadomym wydarzeniem. Żałobie może towarzyszyć także pustka i dezorganizacja. Nic więc dziwnego, że w tym czasie osobom, które straciły kogoś bliskiego jest niezwykle trudno wziąć na swoje barki zorganizowanie pogrzebu. W tym czasie ogromne znaczenie ma pomoc dobrego zakładu pogrzebowego, jakim na przykład w Olsztynie jest Arkadia. Dzięki niemu najbliżsi dostaną praktyczną pomoc, ale także niezbędne wsparcie psychologiczne i godne potraktowanie. Każdy ma bowiem prawo przeżywać żałobę po swojemu i nieraz jej formy przybierają skrajne postaci, których nie wolno oceniać.

Jeżeli żałoba przebiega prawidłowo, to po okresie rozpaczy pojawia się powolna akceptacja takiego stanu rzeczy. Nieraz jej fazy są przeplatane czasem tak silnej tęsknoty, że wydaje się, że czas skrajnej rozpaczy wrócił, jednakże trzeba po prostu to przeżyć. Im więcej minie czasu, tym będzie on miał szansę na zaleczenie ran. Pogodzenie się ze stratą wcale nie oznacza, że przestało się kochać osobę bliską, która odeszła. To również kluczowy element żałoby, polegający na zrozumieniu, że dany bliski pozostanie już zawsze we wspomnieniach i darzony będzie ciepłymi uczuciami. W tym czasie może się już pojawić chęć ułożenia życia na nowo, na przykład wstąpienia w nowy związek po śmierci partnera. Nie ma w tym nic złego i nikt nie powinien oceniać tego negatywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *