kamieniarstwo

Po pochówku bliskiej osoby przychodzi czas na wybór nagrobka. To ważna decyzja, dlatego nie warto spieszyć się z jej podejmowaniem. Największą popularnością cieszą się nagrobki kamienne. Jakie nagrobki oferują swoim klientom zakłady kamieniarskie?

Jaki nagrobek z kamienia warto wybrać?

Obecnie każdy dobry zakład kamieniarski może wykonać dla klientów zróżnicowane nagrobki pojedyncze i podwójne, które mogą być dopasowane do gustu zmarłego lub oczekiwań jego bliskich.

Do popularnych nagrobków zaliczane są:
– Nagrobki nowoczesne – proste w formie, często wręcz minimalistyczne, chociaż powstają też z efektownych kamieni. Popularne są zwłaszcza nagrobki płaskie, nagrobki asymetryczne, nagrobki z surowym wykończeniem kamienia.
– Nagrobki tradycyjne – klasyczne nagrobki o eleganckim wyglądzie. Często są też bogato zdobione, na przykład wyposażone są w krzyż, wazon, mogą mieć miejsce na posadzenie kwiatów.
– Nagrobki z dekoracjami – przyciągające uwagę niebanalnymi ozdobami, na przykład jak nagrobki z witrażami, rzeźbami aniołów.

Z jakich kamieni wykonuje się nagrobki?

Najczęściej nagrobki wykonuje się z granitu. To kamień uznawany za najtrwalszy i jednocześnie bardzo efektowny ze względu na swoją ziarnistą strukturę. Granity występują w różnych barwach – od popularnych szarości, przez czernie, a skończywszy na odcieniach brązu i beżu, dzięki czemu można łatwo dobrać wśród nich najlepszy kolor.

Rzadziej nagrobki wykonuje się z kamieni jak marmur, piaskowiec, konglomerat kwarcowy, ponieważ wymagają one odpowiedniej ochrony przed czynnikami pogodowymi przez impregnację.

Jak zamówić nagrobek kamienny?

Aby zamówić nagrobek, można odwiedzić zakład kamieniarski osobiście. Na miejscu pracownik zaprezentuje dostępne wzory i kamienie oraz wykona wycenę.

Można też zamawiać nagrobki za pośrednictwem zakładów pogrzebowych. Taką pomoc oferuje między innymi zakład Pomierscy z miejscowości Gniew, który prowadzi kompleksowe usługi pogrzebowe dla swoich klientów. Z ofertą zakładu można zapoznać się pod adresem: https://pomierscy.com.pl/kamieniarstwo/.

Jakie są ceny nagrobków kamiennych?

Koszty kamieniarstwa zależą głównie od rodzaju kamienia, stylu nagrobka i jego wielkości, a także dekoracji i dodatków.

Zazwyczaj standardowy nagrobek pojedynczy to wydatek 4-6 tys. zł, natomiast podwójny 5-8 tys. zł. Więcej zapłacimy za nagrobki z ozdobami, nietypowe, większe grobowce, a także te z kamieni sprowadzanych, na przykład z Indii.

Należy też sprawdzić, czy zakład kamieniarski pobiera dodatkową opłatę za montaż nagrobka, czy koszt ten zawarty jest już w cenie.

One Thought on “Nagrobki kamienne – popularne materiały, wzory i ceny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *