Krematorium olimp we wrocławiu

Odejście bliskiej osoby to zawsze tragedia dla rodziny nieboszczyka oraz jego przyjaciół czy bliskich. Pomimo cierpienia i smutku to właśnie na rodzinę spada obowiązek przeprowadzenia i opłacenia kosztów godnego pochówku zmarłego krewnego. Pomimo wieloletniej polskiej tradycji chowania ciał zmarłych napotyka ona pewne problemy i pojawia się potrzeba kremowania zwłok. W tym artykule omówię to zagadnienie oraz przedstawię koszt kremacji we Wrocławiu.

Poważny problem z kremacjami

Tradycyjny polski pochówek przewidywał grzebanie ciał zmarłych w trumnach i solidnych pomnikach. Takie rozwiązanie wymagało ogromnych przestrzeni cmentarzy i napotykało problemy lokalizacyjne. Dziś szczególnie w mieście Wrocławiu pojawia się problem z miejscami na potencjalne grzebanie zmarłych. Cmentarze są przepełnione i koszty jednego miejsca na nagrobek przekraczają kilka tysięcy złotych. Wobec tego miasto zachęca do wdrażania nowego typu pochówku – kremacji zwłok. Urny z prochami zajmują mniej miejsca, są umieszczane w specjalnych kamiennych szafach zwanych kolumbariami. Pomimo mniejszej ilości prywatnego miejsca do oddania czci zmarłemu czy złożenia kwiatów/zniczy chowanie skremowanych zwłok ma wiele zalet. Pogrzeb jest szybszy, miejsce w kolumbarium to niewielki koszt kilkudziesięciu złotych co jest dużą oszczędnością w porównaniu do kosztów budowy tradycyjnego nagrobka.

Kremacja – przebieg i koszty

Przebieg pogrzebu z kremacją jest zasadniczo podobny do zwykłego pogrzebu. Zwłoki są zabierane z domu lub innego miejsca śmierci i transportowane do chłodni. Różny jest kolejny etap. Ciało nieboszczyka jest następnie palone w piecu krematoryjnym w specjalnych, sterylnych warunkach. Usługi kremacyjne na terenie miasta Wrocławia realizuje przedsiębiorstwo ,,krematorium Wrocław”. W związku z poważnym problemem braku miejsca na cmentarzach w sprawę popularyzacji kremacji ciał zaangażował się Urząd Miasta Wrocławia. Urzędnicy ogłosili program pod nazwą ,,kremacje Wrocław”, który ma popularyzować taki sposób chowania zmarłych oraz poczynić warunki techniczno ekonomiczne dla jego realizacji. Podstawą programu było obniżenie ceny zabiegu kremacji zwłok. W zeszłym roku za zabieg spalenia ciała płaciło się (w zależności od rozmiarów ciała i szczegółów w jakich był wykonywany zabieg) od siedmiuset do dziewięciuset osiemdziesięciu ośmiu złotych. Dzięki zaangażowaniu urzędników i władz miasta Wrocławia koszty kremacji zwłok spadły do pięciuset złotych. Doliczając w to koszty mszy/ceremonii pogrzebowej, urny i transportu ciała pogrzeb z kremacją zwłok okazuje się najtańszym rodzajem pochówku.

One Thought on “Koszty kremacji we Wrocławiu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *