Śmierć bliskiej osoby to, według psychologów, jedno z najbardziej traumatycznych zdarzeń w naszym życiu. Jednostkami stresu zdarzenie to przypomina m.in. rozwód lub też katastrofę na miarę apokaliptycznych plag. Odejście męża, żony, dziecka czy też rodzica to jednak nie tylko możliwość przejścia żałoby, ale również konieczność organizacji godnego pochówku najbliższej nam osoby.
Po odejściu najbliższych, zazwyczaj zadajemy sobie jedno pytanie: „Co mam teraz zrobić?”. W tym momencie rozpoczyna się nie tylko nasza żałoba, ale również rusza biurokratyczna machina. Zgon, podobnie jak narodziny lub zawarcie związku małżeńskiego – należy odpowiednio udokumentować. W przypadku osób, które odejdą w otoczeniu bliskich w domu – konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego lub też lekarza upoważnionego do stwierdzenia zgonu. Śmierć w szpitalu nie wymaga tego typu zabiegu, ponieważ akt zgonu wydawany jest od ręki przez lekarza prowadzącego lub ordynatora oddziału. Jeżeli śmierć nastąpiła w niejasnych okolicznościach – możemy wystąpić z prośbą o wykonanie sekcji (każdorazowo jest ona wykonywana w przypadku podejrzenia zbrodni).
Posiadanie aktu zgonu upoważnia najbliższą rodzinę do rozpoczęcia procedury organizacji pochówku. Zakład pogrzebowy, który wybierzemy nie zawsze jest w dobrych stosunkach z lokalnym proboszczem, dlatego warto na początku wybrać termin ceremonii w kościele (lub przycmentarnej kaplicy) lub powiadomić o takim zamiarze urzędników (w przypadku pochówku świeckiego) lub innych przedstawicieli wyznaniowych (np. rabin). Po dokonaniu formalności dotyczących przebiegu pożegnania, musimy udać się do zakładu funeralnego. Zakład pogrzebowy to miejsce zazwyczaj wyposażone w wysokiej jakości chłodnie, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do przechowywania zwłok w naszym domu. Podczas ustalania formalności dotyczących wyboru trumny, czy też możliwości spopielenia zwłok – ciało zmarłego jest już zazwyczaj przez pracowników zakładu transportowane do chłodni.
Organizacja pogrzebu
Aktualnie usługi pogrzebowe są dziedziną ciągle się rozwijającą, dlatego też oprócz zakupu trumny czy też wyboru oprawy florystycznej i muzycznej, możemy skorzystać m.in. z usług wizażysty funeralnego czy też pomocy prawnej i psychologicznej. Część zakładów ponadto pomaga swoim klientom w otrzymaniu zasiłku pogrzebowego. W większych miastach to zakład pogrzebowy odpowiedzialny jest za rezerwację miejsca pochówku (oraz jego wykopanie), jednak w mniejszych miastach istnieje konieczność samodzielnego udania się do grabarzy. W Sosnowcu kompleksowe usługi pogrzebowe świadczy zakład pogrzebowy Heban.
Ostatnie pożegnanie to jednak nie tylko pochowanie zmarłego, ale również czuwanie przy nim do czasu pogrzebu. Fakt ten można urzeczywistnić poprzez wynajęcie cmentarnej kaplicy lub też skorzystanie z pomieszczeń udostępnianych przez zakład pogrzebowy. W dniu pogrzebu, warto także zaprosić najbliższych oraz przyjaciół na drobny poczęstunek, zwany w niektórych województwach Polski stypą lub pogrzebinami. Organizacja pogrzebu to zajęcie bardzo trudne emocjonalnie, opóźniające w pewnym stopniu przeżywanie żałoby oraz pożegnanie z zmarłym. Jednak, czy lepiej pozostawić to wykwalifikowanym pracownikom? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.