pogrzeb kremacyjny

Kremacja jest tematem, który mimo rosnącej popularności, nadal budzi wiele kontrowersji. O ile przed śmiercią osoba jasno wyraziła wolę pochówku kremacyjnego, rodzina nie ma wątpliwości co do takiego procesu. Najważniejsza bowiem jest ostatnia wola i jej spełnienie. Niestety jeśli o śmierci w domu się nie mówiło, to kiedy ona nadejdzie, temat związany z pochówkiem może powodować bezradność u najbliższych.

Kto wybiera kremację?

W zależności od wyznania i poglądów danego człowieka, jego stosunek do kremacji może być różny. Katolicy oraz protestanci uznają kremację, natomiast osoby prawosławne traktują pogrzeb kremacyjny za niezgodny z naukami Chrystusa. W związku z tym prawosławni wierni zawsze będą decydować się na pogrzeby tradycyjne.

W przypadku osób niewyznających żadnej wiary lub tych, których wiara zezwala na taką formę pochówku, temat również nie jest prosty. Szacuje się, że w Polsce około 30% wszystkich pogrzebów stanowią te kremacyjne. Pochówki tradycyjne nadal stanowią najczęściej wybieraną formę pogrzebu. Nie można jednak ignorować tego, że kremacji z roku na rok jest coraz więcej. Kto wie, może za kilkanaście lat tego typu pogrzeby będą stanowić większość?

Fakty i mity o kremacji

Nim jednak świadomość na temat kremacji wzrośnie, minie jeszcze wiele lat. Nadal istnieje błędne przekonanie o pogrzebach kremacyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że współcześnie piece krematoryjne są bardzo nowoczesne oraz sterowane komputerowe. Ponadto ich zastosowanie jest bezpieczne dla otoczenia i środowiska, a ulatniający się dym jest pozbawiony szkodliwych cząstek.

Kremacja jest również tańsza. Decydując się na kremację, trzeba zapłacić za usługę kremacyjną, trumnę (pozbawioną warstwy lakieru oraz bez ozdobników), urnę. Odchodzi więc koszt za galanterię żałobną i drogą trumnę oraz tanatokosmetykę. Chociaż warto pamiętać, że na prośbę rodziny ciało może zostać poddane balsamacji, również przed kremacją (taki zabieg ma miejsce najczęściej w sytuacjach, kiedy ciało jest sprowadzane z zagranicy).

Mitów na temat kremacji jest bardzo dużo, ale wraz z pojawiającymi się portalami funeralnymi oraz rosnącą świadomością społeczeństwa, wątpliwości zostają rozwiane. Jednym z portali, który odpowiada na wiele pytań dotyczących kremacji, jest strona https://krematoria.com.pl/, na którą zapraszamy wszystkie osoby, pragnące dowiedzieć się więcej na temat kremacji w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *