pomniki

Chociaż pogrzeb bliskiej osoby to przede wszystkim silne emocje, niestety trzeba również stanąć przed zadaniami, takimi jak wybór pomnika. Jakie nagrobki mogą zaoferować zakłady pogrzebowe i który z nich warto wybrać?

Pomniki cmentarne – co brać pod uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim bliskim osoby zmarłej zależy na tym, by pomnik był trwały oraz prezentował się elegancko i estetycznie. Chodzi o szacunek dla pamięci o osobie zmarłej. Pośród materiałów mamy do wyboru kamień naturalny, konglomerat czy lastryko. Kamień naturalny prezentuje się dobrze, a ponadto będzie istniał w niezmienionym stanie przez lata. Nie bez znacznie jest także fakt odporności na czynniki atmosferyczne oraz łatwość w utrzymaniu w czystości.

W Polsce chyba największą popularnością cieszą się pomniki cmentarne wykonane z granitu, ponieważ tworzywo to charakteryzuje się wieloma walorami. Przede wszystkim jest odporne na zarysowania, a także czynniki takie jak mróz czy wilgoć. W naszej szerokości geograficznej to najlepiej trafiony wybór.

Co prawda do wyboru jest jeszcze marmur, jednakże warto zwrócić uwagę na to, że jest to materiał o zupełnie innych właściwościach niż granit. Marmur niestety poddaje się niszczącemu działaniu czynników takich jak kwaśne opady i mróz. Z kolei piaskowiec, choć trwały, wymaga czasochłonnej pielęgnacji by wyglądać dobrze.

nagrobki

Jaki kolor pomnika wybrać?

Kolor to już jedynie kwestia estetyki, chociaż barwa ma także pewne znaczenie praktyczne. Najchętniej wybierane są barwy ciemne, takie jak grafit czy brąz, a to ze względu na to, że są one mniej nasiąkliwe i nie widać na nich zabrudzeń. Z kolei jeżeli grób znajduje się w zacienionym miejscu, gdzie nie ma słońca przez większość roku, być może lepszym wyborem będzie jasny szary. Będzie się to lepiej prezentowało pod względem estetycznym. Oczywiście jeżeli zmarły wyraził swoją wolę odnośnie koloru pomnika, to należy jak najbardziej ją uszanować. Nagrobki to pewna pamiątka po zmarłej osobie i dobrze jeżeli będzie w nich widać indywidualnego ducha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *