centrum pogrzebowe

Osoba duchowna na pogrzebie stała się dla wielu ludzi stabilną i pewną osobą odpowiedzialną za poprowadzenie ceremonii pogrzebowej. Niektóre osoby jednak pragną, aby ich pogrzeb został odprawiony bez udziału duchownego. Co w takiej sytuacji?  

Odpowiedzialność za poprowadzenie ceremonii pogrzebowej przejmuje Mistrz Ceremonii. Funkcję tę mogą pełnić wyłącznie osoby, które mają nienaganną prezencję, idealną dykcję i umiejętność ubierania myśli w słowa. Jest to ogromnie ważne, ponieważ to właśnie na barkach Mistrza Ceremonii spoczywa odpowiedzialność za piękne podsumowanie życia zmarłego.  

Mistrzem Ceremonii może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Każdy z nich musi się prezentować nienagannie, dlatego strojem obowiązującym takie osoby jest czarna toga. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że na todze nie ma żadnych symboli religijnych. Chociaż Mistrz Ceremonii kojarzony jest głównie z pogrzebami świeckimi, to trzeba zaznaczyć tutaj, że nie jest to reguła. Istnieje bowiem możliwość zorganizowania pogrzebu świecko-wyznaniowego, w którym łączy się ze sobą obrzędy wyznaniowe z fragmentami świeckimi.  

Elementy ceremoniału świeckiej  

Pogrzeb świecki, mimo braku elementów religijnych, nie różni się tak bardzo od pogrzebu z udziałem duchownego. Tutaj również rodzina ma możliwość pożegnania bliskiego w specjalnej kaplicy, może odbyć się kondukt żałobny, a nad grobem zostanie przeprowadzona ceremonia. Różnica jest tylko w braku odniesień do wiary i religii. Uwaga zostanie skupiona na życiu zmarłego, a celem Mistrza Ceremonii będzie przeprowadzenie ceremonii tak, aby, w jak najpiękniejszy sposób podsumować życie zmarłego. Również w przypadku ceremonii świeckiej można spotkać się z oprawami pogrzebu jak fotografia lub muzyka.  

Idealny Mistrz Ceremonii 

Jak zostało wcześniej wspomniane, Mistrzem Ceremonii może zostać każda osoba, która ma bardzo dobrą prezencję oraz potrafi przemawiać. W związku z tym, że wszystkie oczy są skierowane głównie na osobę odpowiedzialną za przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej, Mistrz Ceremonii powinien wykazać się ogromną odpornością na stres, a ponadto – co chyba najważniejsze – empatią. Ten czas dla rodziny i przyjaciół, którzy ostatni raz żegnają się ze swoim bliskim, jest bardzo ciężki. Słowa gaszone są przez smutek, ale każdy z nich pragnie, aby ich ukochana osoba została pożegnana jak najpiękniej. Te oczekiwania wypełnia Mistrz Ceremonii, który dzięki ogromnemu doświadczeniu i sercu zawsze uhonoruje życie drugiego człowieka odpowiednimi słowami. Jedną z Mistrzyń Ceremonii jest Pani Magdalena Kate Bykovski, która współpracuje z Centrum Pogrzebowym Jan Ząbek. Doświadczenie i ogromna kultura osobista sprawiła, że Pani Magdalena jest Mistrzynią Ceremonii rekomendowaną przez Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe, a dzięki jej ogromnej empatii, została doceniona przez licznych Klientów Centrum Pogrzebowego w Tarnobrzegu.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *