Nagrobki mają bardzo długą oraz bogatą tradycję. Ludzie stawiają nagrobki od początku swojego istnienia, więc jest to zakorzenione bardzo mocno.
Zakup nagrobka
Odpowiednio dobrany nagrobek kamienny sprawia, że rodzina może w spokoju uczcić pamięć osoby zmarłej. Można to zrobić w trwały i stosowny sposób. Nie jest jednak łatwe podjęcie decyzji w tej kwestii, ponieważ wybór nagrobków jest bardzo duży. Warto mieć na uwadze, że usługi kamieniarskie są realizowane na terenie całego kraju. Przede wszystkim ważny jest materiał, z którego wykonany jest nagrobek. Musi on być oczywiście odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Jest on cały czas narażony na opady deszczu i śniegu, a także na zmienne temperatury. Takie czynniki zewnętrzne z pewnością nie mają dobrego wpływu na stan nagrobka. Właśnie dlatego w procesie produkcji grobów wykorzystywane są jedynie najwyższej jakości kamienie, które cechują się dużą odpornością i wytrzymałością. Najczęściej jest to granit, piaskowiec lub marmur. W ostatnim czasie popularne stały się także mieszanki naturalnych kamieni ze związkami syntetycznymi, wśród których można wymienić lastriko lub konglomerat.
Produkcja nagrobków
Na rynku dostępnych jest bardzo dużo kamieni, dlatego mało doświadczony i początkujący klient może mieć małe problemy z podjęciem ostatecznej decyzji. Nagrobek powinien być nie tylko trwały, ale musi się jeszcze dobrze prezentować pod względem estetycznym. Granit jest kamieniem, który spełnia te dwa najważniejsze wymagania. Cechuje się on także przystępną ceną, dlatego jest obecnie na niego bardzo duży popyt. Warto mieć na uwadze, że idealnie sprawdza się na naszej szerokości geograficznej, ponieważ nie straszne są mu zmienne i ciężkie warunki atmosferyczne. Należy pamiętać, że nagrobki i pomniki produkowane są również z marmuru. Niestety marmur ulega powolnej erozji, ponieważ jest on skałą wapienną. Jeżeli chodzi o zastosowanie zewnętrzne to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście może przetrwać długo, jeżeli będzie odpowiednio konserwowany, ale trzeba mu poświęcić naprawdę dużo troski.
Rodzaje kamieni do nagrobków
Kamień dekoracyjny także jest wykorzystywany do produkcji nagrobków. Jest on delikatniejszy niż granit, ale jednocześnie bardziej odporny niż marmur. Szczególnie dobrze znosi on wahania temperatury i zmienne warunki atmosferyczne. Pod względem wizualnym fenomenalnie prezentuje się piaskowiec, ale potrzebuje on pracochłonnej pielęgnacji. Drewniane nagrobki tymczasowe można od lat podziwiać na cmentarzach całej Polski. Taki nagrobek można postawić podczas oczekiwania na nagrobek kamienny. Nagrobki tymczasowe są produkowane z drewna litego. Warto zaznaczyć, że nie odkształcają się pod naporem ziemi, ponieważ ramki grobu posiadają zamontowane wzmocnienie. Koszt tradycyjnego kamiennego grobu pojedynczego wynosi 5000-6000 zł. Często rodziny muszą wspólnie zbierać pieniądze, żeby zafundować osobie zmarłej taki wieczny dom. Na rynku dostępne są również nagrobki plastikowe, które są zdecydowanie tańsze. Bardzo dobrze widoczna jest różnica cenowa, ponieważ za plastikowy odpowiednik trzeba zapłacić jedynie 600 zł.