Wiele osób uważa, że zaginięcie bliskiej osoby jest o wiele gorsze, niż jej śmierć. Brak informacji na temat zaginionego może doprowadzić nas do obsesji. Na początku zwykle pojawia się nadzieja, która z czasem ulega osłabieniu. Stale poszukujemy nowych śladów, dzięki którym możliwe byłoby ustalenie faktów. Nie możemy pójść do przodu, jeśli nie zamkniemy poprzedniego etapu. Powrót do normalności nie jest łatwy, ale pamiętajmy, że wokół nas znajdują się osoby, którym jesteśmy potrzebni. Nie możemy więc tkwić w przeszłości. Pogrzeb osoby zaginionej jest możliwy tylko wtedy, gdy prawnie zostanie ona uznana za zmarłą.
Co mówią przepisy prawa?
Zgodnie z prawem osoba zaginiona może zostać uznana za zmarłą po dziesięciu latach od dnia zaginięcia. Należy jednak zaznaczyć, że uznanie zaginionego za zmarłego nie może nastąpić wcześniej, niż przed końcem roku kalendarzowego, w którym kończyłby on 23 lata. Nieco inaczej jest w przypadku osób starszych – osoba zaginiona może zostać uznana za zmarłą po pięciu latach, jeśli wiek jej przekracza 70 lat.
Innym przypadkiem są osoby zaginione na skutek katastrofy. W tym przypadku zgon uznawany jest po upływie sześciu miesięcy od zaginięcia ciała. Warto wiedzieć, że potwierdzeniem śmierci jest orzeczenie wydawane przez sąd. Data śmierci ustalana jest w sposób indywidualny. Zwykle przyjmuje się dzień, w którym najprawdopodobniej nastąpił zgon. Wynika to z toku postępowania.
Pogrzeb osoby zaginionej
Możliwy jest pogrzeb osoby zaginionej, która została uznana za zmarłą. Oczywiście musimy posiadać wyżej wymienione orzeczenie sądowe. Taki pochówek przebiega podobnie, jak tradycyjny. Oczywiście nie mamy możliwości fizycznego pochowania ciała, jednak tutaj liczy się aspekt duchowy.
Pogrzeb osoby uznanej za zmarłą może być dla wielu ukojeniem i zamknięciem pewnego rozdziału. Jest to również sposób na okazanie szacunku oraz uczucia do drugiej osoby. Pamiętajmy, że pogrzeby nietypowe nie są przeprowadzane przez wszystkie zakłady pogrzebowe. Powinniśmy skorzystać z usług profesjonalistów.